Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kilka ważnych powodów, dla których powinniśmy spędzać więcej czasu na zewnątrz

56 389  
169   24  
W XXI wieku coraz więcej czasu spędzamy w zamknięciu. Pracujemy w pomieszczeniach, by potem wrócić do domu i usiąść na kanapie lub przy komputerze. Warto jednak czasami rozważyć wyjście na świeże powietrze - oto kilka argumentów, które za tym przemawiają.

#1. Witamina D sprawia, że twój organizm pracuje sprawniej

1
Organizm ludzki potrzebuje do jej produkcji ekspozycji na promienie słoneczne. Przebywając na słońcu wspomagamy zdrowie kości i zębów. Udowodniono, że pozytywnie wpływa ona na twój humor i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, chorób serca, cukrzycy i wielu innych chorób. Wspomaga także przepływ krwi i poprawia kondycję naczyń krwionośnych.

#2. Naturalne światło normalizuje cykl snu

Solidna dawka światła słonecznego sprawia, że czujesz się zrelaksowany i pełen energii. Reguluje także produkcję melatoniny; hormonu kontrolującego twój zegar biologiczny. Odpowiednia ilość wpływa na lepszy sen, dzięki czemu budzisz się bardziej zregenerowany.

#3. Naturalne środowisko pomaga zachować równowagę psychiczną

Naukowcy z University of Wisconsin School of Medicine and Public Health dowiedli, że środowisko naturalne jest pozytywne ze względu na sprawy metafizyczne. Badania pokazały, że ludziom, którzy ograniczyli czynniki stresujące nas każdego dnia, łatwiej jest się koncentrować i relaksować.

#4. Aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie endorfin

Aktywne życie i bodźce ze świata zewnętrznego zwiększają produkcję endorfin, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. To uczucie nazywa się także "hajem biegacza". Wraz ze zwiększeniem poziomu endorfin czujemy się bardziej wyluzowani, spokojni i jasno myślący.

#5. Daje mózgowi chwilę przestoju, której potrzebuje do naładowania baterii

Ludzki mózg zużywa 20 procent energii produkowanej przez cały organizm, a wymaganie to zwiększa się o kolejne 5-10 procent kiedy skupiasz się na zadaniach wymagających wysiłku psychicznego. Sen pomaga, jednak mózg wciąż pozostaje wtedy aktywny. Najlepszym sposobem na to, by dać mu kilka wolnych chwil jest wejście w stan snu na jawie, o który najłatwiej właśnie na zewnątrz.

#6. Tlen poprawia twoje samopoczucie

Poziom tlenu w twoim organizmie bezpośrednio powiązany jest z poziomem serotoniny - neuroprzekaźnika wpływającego na apetyt, humor, pamięć i wiele innych procesów. Oddychanie świeżym powietrzem może więc pomóc w regulacji poziomu serotoniny i tym samym poprawić twoje samopoczucie.

#7. Obniża poziom stresu

Badania naukowców z Holandii pokazały, że spędzanie czasu z naturą i wykonywanie prostych, powtarzalnych zadań (takich jak praca w ogrodzie) mogą zwalczyć stres o wiele efektywniej niż jakiekolwiek inne czynności. Podczas badania jedną grupę poproszono o czytanie w pomieszczeniu po wykonaniu stresującego zadania, podczas gdy drugą grupę poinstruowano, by zajęli się ogródkiem przez pół godziny. "Ogrodnicy" nie tylko określali swój humor jako lepszy, ale też cechowali się mniejszym poziomem kortyzolu - hormonu stresu.

#8. Bycie na łonie natury sprawia, że się odłączasz

Skupianie się na wielu rzeczach naraz, szczególnie z udziałem urządzeń elektronicznych, to najczęstsza przyczyna stresu. Badania dla University of California wykazały, że ludzie, którzy mają stały dostęp do poczty elektronicznej, a co za tym idzie otrzymujący nieprzerwany potok informacji, mają wyższe tętno niż ci, którzy odcinają się od wszelkiej komunikacji. Jeśli więc jesteś szczególnie narażony na stres, urlop poza zasięgiem może być ostatnią deską ratunku dla twojego zdrowia.

#9. Świeże powietrze poprawia ciśnienie krwi

W zanieczyszczonych lub zamkniętych środowiskach ciało musi pracować o wiele ciężej, by zapewnić ilość tlenu niezbędną do poprawnego funkcjonowania. W efekcie zwiększa się twój puls i ciśnienie krwi.

#10. Oddychanie jest wbudowanym w twój organizm systemem zwalczającym stres

Zatrzymaj się i powąchaj róże. Szybki oddech angażuje sympatyczny układ nerwowy, który aktywowany jest przez stres, by pobudzić nas do ucieczki lub walki. Spokojne, głębokie oddychanie - czyli to sprawdzające się na zewnątrz - stymuluje reakcję układu przywspółczulnego, który nas uspokaja.

#11. Bakterie w glebie również zwiększają poziom serotoniny

Łagodzący efekt natury zawdzięczamy nie tylko świeżemu powietrzu, ale też ziemi. Badania naukowców z University of Colorado wykazały, że niegroźna bakteria Mycobacterium vaccae , występująca w glebie, może działać jak naturalny antydepresant, zwiększając uwalnianie i metabolizowanie serotoniny w częściach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę nastroju i funkcji kognitywnych.
9

Oglądany: 56389x | Komentarzy: 24 | Okejek: 169 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.05

07.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało