Szukaj Pokaż menu

"Akademia Policyjna" - filmowa seria, do której warto wrócić

78 294  
416   34  
Mimo że seria „Akademia Policyjna” powstała w czasach złotej ery wypożyczalni kaset video, to prawdopodobnie nikt z nas nie składał zapisów na upragniony nośnik VHS.

Najlepsze sytuacje uchwycone na zdjęciach z koncertów

79 506  
461   43  
Koncerty są po to, żeby się dobrze bawić i nasi dzisiejsi bohaterowie dobrze o tym wiedzą. Choć czasami może trochę za bardzo zaszaleli.

#1. Kto powiedział, że amiszowie nie chodzą na koncerty

Mało znana historia powstania Volkswagena garbusa - czyli o kradzieży i zadośćuczynieniu

75 403  
357   24  
Tę historię zna każdy. W roku 1933 Adolf Hitler zleca budowę taniego samochodu dla ludu (Volks Wagen) Ferdinandowi Porsche. I on daje Niemcom garbusa. Ale... Nic nie jest takie oczywiste. Poczytaj o prawdziwej historii narodzin tego samochodu.

Kliknij i zobacz więcej!

Przypatrzcie się zdjęciu poniżej, jak podoba się wam ten prototyp garbusa?


Kliknij i zobacz więcej!

No cóż, daliście się nabrać. Ten samochód nie powstał w biurze Porschego. To samochód Tatra V570, skonstruowany przez Hansa Ledwinke w roku 1931. Zdziwieni podobieństwem?

Ferdinandowi Porsche bardzo się ów projekt spodobał. Na tyle, że postanowił w roku 1935 dość dokładnie go skopiować. Oczywiście po nielegalnym podprowadzeniu Czechom dokumentacji. Jak zatem wyglądał pierwszy prototyp garbusa? Ano właśnie tak:

Kliknij i zobacz więcej!

Podobny? A i owszem, skoro był robiony według planów Tatry. Jednak by uniknąć pomówień o kopiowanie, projekt troszkę rozwinięto. Kolejny prototyp garbusa, wypuszczony w roku 1937, wyglądał tak (tu na zdjęcie z Ferdinandem Porsche):

Kliknij i zobacz więcej!

Samochód zmienił się z zewnątrz, ale w środku całymi garściami korzystał z rozwiązań Tatry. Za samochód Porsche odebrał Niemiecką Nagrodę Narodową w Dziedzinie Nauki i Sztuki, czyli nazistowski odpowiednik nagrody Nobla. Dlaczego wprowadzono taką niemiecką nagrodę? Bowiem Hitler zakazał przyjmować Niemcom od 30 stycznia 1937 roku nagrody Nobla. Jednak Porschego gryzło sumienie i postanowił dogadać się z Czechami. Zwierzył się z tego pomysłu Hitlerowi, że zamierza zrekompensować kradzież, przekazując Tatrze pieniężne zadośćuczynienie. Hitler odpowiedział Ferdinandowi, że osobiście się tym zajmie i w marcu 1939 roku zajął się nadzwyczaj skutecznie - zajmując Czechy. W ten sposób Tatra stała się niemiecka, Porsche dostał udziały w firmie, więc o kradzieży nie mogło być mowy. Wszystko zamieciono pod dywan. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że 8 maja 1945 roku Niemcy podpisały kapitulację, a Czesi odzyskali niepodległość. Volkswagen po wojnie uruchomił produkcję garbusów i wszystko szło jak najlepiej. Garbusy zalały cały świat.

Kliknij i zobacz więcej!

Sielanka trwała do roku 1961, kiedy to Czesi, ale już z Czechosłowacji, wytoczyli proces tym gorszym Niemcom z RFN o przedwojenny plagiat. O dziwo Tatra sprawę wygrała, inkasując 3 miliony marek odszkodowania. Volkswagen odczuł to dość boleśnie, wskutek czego przez parę lat nie wprowadzał nowoczesnych samochodów. By nie wypaść z rynku i nie zbankrutować projektował w miarę ładne nadwozia, opierając się na przestarzałej płycie podłogowej i niezbyt nowoczesnych silnikach garbusa, oraz produkował samego garbusa. I tak naprawdę to dopiero w latach 70. skończył się kryzys i firma zaczęła konstruować nowoczesne pojazdy. I tak oto najpopularniejszy samochód świata omal nie wykończył firmy go produkującej.

Kliknij i zobacz więcej!

A jeśli mało Ci motoryzacji - to zapraszam na Motokillera:

357
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najlepsze sytuacje uchwycone na zdjęciach z koncertów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 60. i 70. XX wieku i jedna współczesna
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Świat widziany oczami fana motoryzacji
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Gdyby kierowcy byli podobni do przeciętnego użytkownika komputera
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 24 zasady udanego małżeństwa
Przejdź do artykułu 7 irytujących typów Polaków za kierownicą

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą