Szukaj Pokaż menu

20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje XXXVIII

208 339  
1408   31  

Kiedy dowiedziałem się, że Kleopatra pochodziła z Grecji...

kiedy dowiedzialem sie ze Kleopatra pochodzila z Grecji

Problemy pierwszego świata II

119 118  
809   17  
Nowa porcja problemów, od których niejednego rozboli głowa i niejedną "szlag jasny trafi i krew nagła zaleje". Byle do piątku.

O prezydentach USA słów kilka

103 865  
829   20  
Właśnie dzisiaj odbywają się wybory prezydenta USA, kraju uważającego się strażnika demokracji i praw człowieka na całym świecie. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dodali łyżki dziegciu do tej beczki amerykańskiego miodu.

#1. Indiańska klątwa

Na amerykańskich prezydentach spoczywa klątwa rzucona przez wodza plemienia Shawnee. Miał on przekląć przyszłe głowy państwa, które zostaną wybrane na urząd w latach zakończonych na „zero”. Z prezydentów wybranych w takich latach jedynie Ronald Reagan i George Bush uniknęli śmierci (chociaż obydwu próbowano zabić). Reszta przywódców zmarła przed upływem kadencji.

#2. Beton


Od 1853 roku prezydenta wybiera się tylko z dwóch partii - demokratów i republikanów. W 1992 roku kandydat Partii Reform zebrał prawie 19 procent głosów obywateli, co było najwyższym wynikiem osiągniętym przez kandydata „trzeciej siły”. Nie udało mu się jednak uzyskać większości w chociaż jednym stanie i tym samym, nie otrzymał ani jednego wyborczego głosu.

#3. Zasługi w dziedzinie japońskiego słowotwórstwa


W 1992 roku, podczas bankietu urządzonego przez premiera Japonii, George Bush Senior poczuł się źle i zwymiotował na gospodarza. Od tamtej pory w języku japońskim istnieje słowo „buszu-suru”, które znaczy dokładnie to, co zrobił amerykański prezydent.

https://www.youtube.com/watch?v=XnOnDatqENo

#4. Alternatywna droga


Gerald Ford został prezydentem w ogóle nie biorąc udziału w wyborach. Dotychczasowy przywódca USA Richard Nixon stracił władzę w wyniku sławnej afery Watergate, a Ford, z racji bycia wiceprezydentem, zajął jego miejsce.

#5. Krótki staż


William Henry Harrison, dziewiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, był najkrócej urzędującą głową państwa w historii Ameryki – przeziębił się podczas przemówienia inauguracyjnego i zmarł miesiąc po zaprzysiężeniu.

#6. Głasnost', czyli przejrzystość


USA nie pozwalają obserwatorom z OBWE przyglądać się swoim wyborom i nic nie robią sobie z próśb i apeli społeczności międzynarodowej. Prokurator Texasu Greg Abbott nawet pogroził obserwatorom sądem, jeśli ci zbliżą się do lokalu wyborczego na odległość mniejszą niż 30 metrów.

#7. Jasne zasady


Zawiłą procedurę wyboru prezydenta w USA ciężko nazwać demokratyczną w klasycznym rozumieniu tego słowa. Mocno upraszczając, o tym, kto zasiądzie w Gabinecie Owalnym, decyduje Kolegium Elektorów, wybierane w wyborach powszechnych. Liczba elektorów danego stanu zależy od ilości jego przedstawicieli w Izbie Reprezentantów. Oprócz tego kandydat, który w określonym stanie uzyskał chociaż jeden głos przewagi, zgarnia całą pulę głosów. Doprowadza to do sytuacji, w której prezydentem może zostać osoba, która nie uzyskała większości głosów społeczeństwa (np. George Bush w 2000 roku miał 340 tysięcy głosów mniej niż Al Gore, ale uzyskał przewagę w 30 stanach, co dało mu 271 głosów elektorskich na 538 możliwych).

#8. Jednomyślność


W całej amerykańskiej historii tylko jeden prezydent otrzymał 100 procent głosów elektorów. Był to George Washington, wybrany w 1789 roku.

#9. Nie tylko Levinsky


Warren Harding, rządzący Ameryką w latach 20. XX wieku uwielbiał zamykać się w toalecie ze swoją kochanką Nan Britton. Pewnego razu ochrona prezydenta musiała powstrzymać pierwszą damę przed wyważeniem drzwi od toalety.

#10. Elita narodu


Za najgłupszego prezydenta USA można uważać George'a Busha Juniora. Jego IQ wynosi tylko 91 i jest tym samym niższe od średniego wyniku amerykańskich obywateli (oni mają około 100).

#11. Historię prezydentów USA można oddać jedną grafiką:

829
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Problemy pierwszego świata II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu List otwarty do posła Niesiołowskiego. Napisany w 2001 roku a do dzisiaj wciąż aktualny
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Palikot to pikuś! - Najdziwniejsi zagraniczni politycy
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Ustroje polityczne wyjaśnione
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Życie w XVIII wieku
Przejdź do artykułu Prezydent Urugwaju

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą